Neděle, 19 května, 2024
Home Pro Ženy K velkému rozšíření kožní rakoviny přispívá zejména změna životního stylu

K velkému rozšíření kožní rakoviny přispívá zejména změna životního stylu

by svet zeny

Dermatologové se s rakovinou kůže setkávají často. Může za to životní styl pacientů.

Uvedla to dermatoveneroložka z AGEL Clinic v Bratislavě Ľudmila Žigová. Pod laickým označením rakovinou kůže rozumějí odborníci dvě velké skupiny onemocnění kůže. „Jsou to nádorové změny na kůži bez předchozí pigmentace kůže, tedy bez předchozího znaménka. Příčinou rozvoje těchto změn je zejména záření, nejčastěji jde o ultrafialové záření, a tedy i sluneční záření,“ načrtla Žigová.

Nádor kůže melanom. Které typy jsou nejagresivnější?
V případě basaliomu a spinaliomu, které podle ní patří do této skupiny spolu s jejich vývojovými stadiami, je hlavním klinickým příznakem změna na kůži v podobě lokalizovaného šupinacení kůže se zarudnutím, neobvyklý růst ohraničených útvarů a nakonec krvácení, případně kožní defekty. Subjektivně mohou pacienti pociťovat svědění.

„Další velkou skupinou jsou problémy, které se rozvíjejí na základě pigmentovaných lézí – znamének. V tomto případě je pro pacienta důležité věnovat pozornost každé změně na kůži ve smyslu zvětšení znaménka, změny barvy, tvaru, ohraničení až krvácení. Právě toto jsou příznaky, které není třeba podceňovat a je třeba urychleně vyhledat odborníka,“ přiblížila dermatoveneroložka.

V posledním období, zejména díky medializaci této problematiky, se podle ní pacienti chovají většinou velmi zodpovědně a přicházejí na vyšetření včas. „Samozřejmě jsou i výjimky, kde vidíme již pokročilé stavy. K velkému rozšíření kožní rakoviny přispívá zejména změna našeho životního stylu – častá expozice intenzivnímu slunečnímu záření bez předchozí přípravy od časného dětského věku,“ vysvětlila lékařka.

Beautiful woman legs sunbathing near swimming pool.

Odbornice doporučuje kontrolu u kožního lékaře vždy, když na kůži lidé pozorují změny v porovnání s předchozím stavem. Pomocí je samovyšetření kůže, případně kontrola blízkou osobou, například na hůře přístupných místech, jako je kůže zad. „Jednoznačně bych doporučovala pravidelné preventivní vyšetření kůže dermatologem. Technický rozvoj v podobě možnosti vyšetření i hlubších struktur kůže dermatoskopem přispívá k rychlejší diagnostice. Důležité je samozřejmě věnovat své kůži náležitou péči, tedy chránit se před slunečním zářením, krémování či pravidelná kontrola,“ dodala Žigová.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články