Úterý, 18 června, 2024
Home Objektivně Stoltenberg a von der Leyenová varovali před důsledky ruské invaze

Stoltenberg a von der Leyenová varovali před důsledky ruské invaze

by svet zeny

Krize vyvolaná soustřeďováním ruských vojsk v okolí hranic Ukrajiny je jedním z hlavních témat Mnichovské bezpečnostní konference, která se koná během tohoto víkendu. Ve svých vystoupeních se jí věnovali i šéf NATO Jens Stoltenberg a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Policisté kontrolují přístup do hotelu Bayerischer Hof v Mnichově v pátek 18. února 2022, ve kterém se bude konat 58. Bezpečnostní konference.
Ti varovali Kreml, že případná invaze vůči Ukrajině by měla pro Rusko vážné vojenské a ekonomické důsledky, informovala agentura AFP.

„Chce-li Kreml dosáhnout toho, aby měl na svých hranicích méně NATO, bude tam mít (v důsledku svých současných aktivit) naopak více NATO,“ řekl během vystoupení v Mnichově Stoltenberg.

Severoatlantická aliance podle něj v reakci na kroky Moskvy „přijme veškerá nezbytná opatření na ochranu a obranu“ svých členských zemí.

Putin se rozhodl pro invazi, zaútočí také na Kyjev, uvedl Biden
Ursula von der Leyenová se ve svém vystoupení soustředila na vážné hospodářské důsledky možného ruského útoku vůči Ukrajině. Pokud se Kreml rozhodne pro takovou agresi, bude následovat „rozsáhlý balíček“ finančních a ekonomických sankcí. „Rusko se tím může připravit o svou budoucí prosperitu,“ varovala šéfka eurokomise.

Zúčastní se také Zelenský

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nezměnil své plány ai přes varování USA o hrozící ruské invazi se v sobotu osobně zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na prohlášení jeho úřadu, podle kterého je situace na východě Ukrajiny „pod plnou kontrolou“.

Zelenskyj se v Mnichově setká s britským premiérem Borisem Johnsonem, německým kancléřem Olafem Scholzem a americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Od setkání „očekává konkrétní dohody týkající se poskytnutí dodatečné vojenské a finanční podpory“ Ukrajině. Do Kyjeva se vrátí ještě v sobotu.

Před účastí na mnichovské konferenci varoval Zelenského v pátek americký prezident Joe Biden, který je přesvědčen, že šéf Kremlu Vladimir Putin se již rozhodl pro invazi na Ukrajinu včetně útoku na Kyjev. „Ale je to jeho rozhodnutí,“ dodal Biden.

V pořadí 58. Mnichovská bezpečnostní konference začala v pátek a potrvá do neděle. Mezi účastníky této prestižní akce jsou také americká viceprezidentka Kamala Harrisová, generální tajemník OSN António Guterres. Zástupci Ruské federace však na konferenci chybí; podle agentury DPA do Mnichova nepřicestovala ruská delegace poprvé od roku 1991.

V Donbase pokračuje ostřelování

Ukrajinské a proruské síly se iv soboru navzájem obviňovaly z ostřelování podél linie kontaktu v Donbasu. Velení armády pro východní Ukrajinu podle agentury UNIAN oznámilo, že v přestřelkách se separatisty utrpěl smrtelné zranění od střepiny z granátu jeden ukrajinský voják.

Ukrajinská strana také tvrdí, že k sobotní 09:00 místního času separatisté 19krát porušili příměří, přičemž 16krát použili zbraně, které zakazují tzv.. Minské dohody. V Doněcké oblasti byl navíc zaznamenán bezpilotní letoun, který překročil linii kontaktu.

Ukraine shown on political map

Separatisté naopak tvrdí, že ukrajinské ozbrojené síly kolem 08:30 ostřelovaly obce Novolaspa, Kommunarivka a Horlivka, přičemž vypálili více než 50 granátů ráže 82 mm.

Agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek informovala, že na území Tarasovského okresu v Rostovské oblasti, kilometr od státní hranice Ruské federace s Ukrajinou, údajně dopadl a explodoval granát řekl agentuře RIA Novosti. \“K výbuchu došlo ve 4:00 místního času, 300 metrů od jednoho z domů ve vesnici Miťakinskaja,\“ uvedl zdroj.

K obětem na životech ani ke škodám nedošlo. Agentura později zveřejnila záběry zachycující kráter vyhloubený v zemi a ohraničený páskou.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články