V původním prostředí tomuto stromu nepřekáží paliva a kamenitá neúrodná půda. Neznamená to však, že kadidlovník můžete ve zdejších zeměpisných šířkách ponechat bez vyhovujícího zázemí a péče. Spíše naopak. Za péči se vám odmění jako atraktivní a unikátní ozdoba letní zahrady i příbytku v chladnějších obdobích.
Bílé zlato, jak kadidlovníku říkají, kdysi opravdu mělo hodnotu na úrovni zlata. Plínius v 1. století referoval, že obchodování s ním, respektive s kadidlem udělalo z obyvatel Ománu boháče. V daném období vyvážely řádově tisíce tun zaschlých výronů v podobě kulovitých hrudek ročně. Ani dnes nestojí kadidlovník zanedbatelně málo. Běžná cena za předpěstovaný stromek přesahuje sto eur. Okamžitě přitom je třeba podotknout, že je to bez garance jeho uchycení.
Přírodní žvýkačka v Somálsku
Kadidlovníků z čeledi břízulovitých je 25 druhů. V nadmořské výšce až do 1200 metrů dorůstají velmi variabilně na dva až osm metrů. Jak už slovenský název jasně napovídá, naříznutím kůry se z něj získává vonná pryskyřice používaná při výrobě kadidla, podle Bible jednoho ze tří darů od mudrců pro narozeného Ježíše. Zároveň se uplatňuje v léčitelství. Pilovitý (Boswellia serrata) roste v Indii. Boswellia sacra se vyskytuje převážně na jihu Arabského poloostrova, Boswellia papyrifera s citrusovou vůní a úkoly v kosmetickém odvětví zase v Etiopii a Boswellia frereana v Somálsku, kde slouží jako přírodní žvýkačka.
Miluje slunce, vítr mu nevadí
Celoroční pěstování pomalu rostoucího kadidlovníku „na volno“ není ve středoevropských končinách možné, protože nesnáší mráz. V přiměřeně objemné nádobě jej však můžete přesunout na léto z interiéru, například z temperované zimní zahrady, zpátky do exteriéru, kdy teploty již neklesají pod 15 stupňů. Najděte mu vyloženě slunné stanoviště se sušší půdou. Nemá rád přemokření, ačkoli vlahé a relativně studenější noci mu nepřekážejí. Ochranu před větrem nepotřebuje, proudění vzduchu mu činí spíše dobře.
Ať vás po přesazení nevystraší
Kadidlovník není náročný na živiny, připravte mu však účelovou zeminu. Smíchejte třetinové podíly pěstebního substrátu složeného z rašeliny a jílu (případně použijte substrát pro kaktusy a sukulenty) s pískem a štěrkem. Přidáte-li i trochu kokosového vlákna, snížíte tím potřebu zavlažování. Přesun do nového květináče a podloží se často projevuje opadáním listů – ať vás to nevystraší. Použijte květináč se spodním odtokovým otvorem a klasickou drenáží ze štěrku či hliněných střepů. Před zasazením ponořte kořenový bal asi na hodinu do kbelíku. Když se již netvoří bubliny, proces nasycování vodou skončil a kadidlovník můžete zasadit. Při zahrnování zeminou a utlačování dejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Zalijte a květináč umístěte ven či dovnitř podle ročního období.