Čtvrtek, 18 července, 2024
Home Bydlení Návrat k přírodě na dánský způsob. Chata odpovídá na otázku, co je v životě podstatné

Návrat k přírodě na dánský způsob. Chata odpovídá na otázku, co je v životě podstatné

by svet zeny

Borovicový les, lokalita vhodná pro zimní sporty na vrcholu hřebene, který vznikl před miliony let nad písčitými plážemi. V tomto prostředí stálo malé dřevěné útočiště. Aby si domácí mohli kouzlo okolí vychutnat ještě více, potřebná byla rekonstrukce.

Výsledkem je kompletně předělaná chata, která je propojena
s přírodou – z hlediska materiálnosti i výhledů. Řešení dánského architekta Jonase Bjerre-Poulsena je odpovědí na otázku, co je v našich životech podstatné. Investor nevyžadoval nic složitého, jen pohodlí pro snadný život během letních i zimních měsíců.

Chata je rustikální, ale zároveň rafinovaná. Obsahuje jen ty nezbytnosti, které jsou potřebné pro relaxační bydlení. Za finálním návrhem se skrýval proces hledání toho, co je v našich životech podstatné, hledání rovnováhy mezi potěšením, které nám věci a majetek poskytují a potěšením z osvobození se od nich.

Interiér moderní chaty v rustikálním stylu
Dubová podlaha, dolomitové omítky, kamenné prvky vytváří harmonickou atmosféru.

Hledání podstaty není jednoduchý proces
„Přirozeným výsledkem tohoto selektivního procesu je esencialismus. V moderním urbanizovaném světě, který nám neustále nabízí mnohem víc, než potřebujeme, je to o rozhodování se, co vynechat, a něco vložit. Zjistit, co je podstatné a důležité, je klíčem k nasměrování života směrem, který vytváří štěstí a pohodu bytí.

Interiér moderní chaty v rustikálním stylu

Navrhování domů je často cvičením zdrženlivosti. A přestože se vytvoření jednoduchého, autentického a přívětivého prostoru může zdát po dokončení přirozené, cesta k jednoduchosti a nalezení podstaty je často dosti složitá,“ vysvětluje zajímavý přístup k projektu jeho autor architekt Jonas Bjerre-Poulsen.

Interiér moderní chaty v rustikálním stylu

Hlavní budova pro domácí, přístavba pro hosty
Výslednou chatu tvoří hlavní budova se dvěma podlažími a hostovská přístavba. Celý rekreační objekt dokáže ubytovat až tři rodiny, přičemž každá může mít vlastní apartmán. I spodní patro hlavního domu funguje jako apartmá s vlastní ložnicí, koupelnou, minibarem a saunou, stejně jako přístavba je zcela samostatný.

Dub, dolomit, kameny
Tak jako zvenčí, i zevnitř převládá jednoduchá paleta přírodních materiálů – co nejjednodušší, nejpřirozenější a rustikální. Dubová podlaha, dolomitové omítky, kamenné prvky vytváří harmonickou atmosféru. Teplo a bohatá textura zvolených materiálů umocňují pocit prostornosti a světla uvnitř, zajišťují, že interiér nikdy nebude působit prázdný a chladný.

Interiér moderní chaty v rustikálním stylu
Díky oknům světlo vniká do interiéru kdykoli během dne.

Optické triky: úzké vysoké dveře a linka od stěny ke stěně
Zajímavým způsobem jsou řešeny dveře vedoucí z hlavního obývacího pokoje do ložnic a koupelen. Připomínají vysoké štíhlé dřevěné dveře skříní. Je to proto, aby zabíraly co nejméně místa. Jejich výška opticky rozšiřuje prostor. Dalším optickým trikem – natažením kuchyně na zadní stěně od jedné stěny po druhou, činí interiér širším a velkorysejším. Velká okna rámují různé výhledy na údolí a lesy směrem na východ, jih i západ. Díky nim světlo vniká do interiéru kdykoli během dne.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články