Úterý, 18 června, 2024
Home Rady a návody Z džungle oáza klidu? Jde to!

Z džungle oáza klidu? Jde to!

by svet zeny

Zdědili jste zanedbanou zahradu, kterou byste rádi rekultivovali? Máte dvě možnosti. Buď se pustit do práce, nebo se obrátit na profesionály.

Pokud se nechcete nadřít, objednejte si specialisty na údržbu zeleně a rekultivace. Ti veškerou dřinu odvedou za vás. Ani se nenadějete a z džungle se skutečně stane oáza klidu. Tyto služby v závislosti na lokalitě nebývají zrovna levné, za to se můžete spolehnout na to, že budou provedené odborně. Neodbornými zásady totiž zahradě můžete i uškodit.

Jak se zbavit náletových dřevin

Velkým problémem především zanedbaných zahrad jsou náletové dřeviny, neboli takové, jejichž semena se po okolí roznášejí vzduchem. Výsledkem může být porost, který se zahradníkovi naprosto vymkne kontrole. U nás mezi nejčastější náletové dřeviny na zahradách patří bříza, olše a osika. Náletové dřeviny ale neohrožují pouze zahrady, ale také přírodu, tedy lesní a horské porosty, břehy řek, potoků a rybníků. Ty například ohrožuje bolševník či netýkavka. Problém těchto rostlin spočívá v tom, že rostou tak rychle, že dokážou vytlačit původní rostlinstvo, které bylo zdrojem potravy pro ptactvo a další živočichy.

Frézování náletů

Z výše uvedeného je zřejmé, že náletů je třeba se pravidelně zbavovat. Zatímco v menších zahradách si vystačíte se sekerou a krompáčem velkou plochu je nutné vyfrézovat. Frézování náletů se provádí speciální lesní frézou, které povrch půdy dokáže rychle zbavit klestí, pařezů a středně velkých stromů.

Likvidace vzrostlých stromů

Máte na zahradě vzrostlé stromy, které ohrožují okolí? V tom případě se obraťte na specialisty na rizikové kácení stromů. Ještě před tím si ale budete muset obstarat povolení od příslušného orgánu ochrany přírod. Ne každého stromu, byť se nachází na vašem pozemku, je totiž možné se jen tak zbavit. Bez povolení je možné kácet stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene do 80 cm. Jiná situace nastává, když dřevina přímo ohrožuje zdraví či život, popřípadě pokud ohrožuje stavby, v jejichž blízkosti roste. Typickým příkladem jsou vzrostlé stromy poblíž obydlí, které v případě silných větrných podmínek mohou poškodit. V tomto případě strom lze pokácet a poté do dvou týdnů podat oznámení na obci s rozšířenou působností.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články