Čtvrtek, 18 července, 2024
Home Objektivně Trvalo to 85 dní a 18 hodin, oznámili konec erupce sopky na La Palme

Trvalo to 85 dní a 18 hodin, oznámili konec erupce sopky na La Palme

by svet zeny

Španělsko v sobotu oznámilo, že erupce sopky Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma oficiálně skončila – tři měsíce poté, co začala chrlit lávu a popel.

Oznámení přišlo po deseti dnech nízké aktivity sopky, informovala agentura AFP.

Nezpůsobila zranění ani úmrtí

„Trvalo to 85 dní a 18 hodin,“ řekl na tiskové konferenci Julio Pérez, ředitel pohotovostního týmu na Kanárských ostrovech.

Erupce, které na ostrově La Palma s přibližně 83 tisíci obyvateli začaly 19. září, nezpůsobily zranění ani úmrtí, ale zničily 1 345 domů, jakož i školy, kostely, zdravotní střediska a infrastrukturu pro zavlažování farem.

Přibližně 7000 lidí bylo evakuováno ze svých domovů, přičemž mnozí měli jen pár minut na to, aby si sbalili své věci.

Premiér přislíbil pomoc

Škody způsobené erupcemi by podle regionálních představitelů mohly přesáhnout 900 milionů eur.

Španělský premiér Pedro Sánchez, který během erupcí několikrát navštívil La Palmu, se zavázal pomoci s obnovou.

Jeho vláda přislíbila zatím pomoc ve výši 225 milionů eur na obnovu včetně koupě dočasného bydlení a poskytnutí finanční pomoci lidem.

Mnoho místních obyvatel si však stěžovalo, že státní pomoc přichází pomalu, přičemž někteří už uvažují, že se odstěhují pryč z ostrova.

Odborníci varovali, že vyčištění půdy zničené lávou a odstranění obrovského množství popela z budov a silnic potrvá několik let.

Sopka bude podle nich ještě dlouho uvolňovat toxické plyny, které by mohly představovat hrozbu pro obyvatelstvo. Kromě toho bude dlouho trvat, než láva vychladne na bezpečnou úroveň. Odborníci dodali, že láva ze sopky vytvořila v oceánu dva nové poloostrovy, jeden o rozloze 44 hektarů a druhý asi pět hektarů.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články