Čtvrtek, 18 července, 2024
Home Objektivně NATO v základních principech Rusům neustoupí

NATO v základních principech Rusům neustoupí

by svet zeny

Šéf aliance zopakoval, že organizace je připravena s Moskvou mluvit.
Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg je ochoten projevit ústupky vůči Rusku, ale v základních principech nebude dělat žádné kompromisy. Řekl to v rozhovoru pro agenturu DPA.

„Doufám, že svátky budou klidné. Zároveň však musíme být připraveni na možnou hrozbu, a proto jsme zvýšili ostražitost. Velmi pozorně sledujeme kroky Ruska. V uplynulém čase jsme byli svědky postupného a významného budování ruské armády. Viděli jsme agresivní rétoriku z ruské strany a známe chování Ruska. Už dříve použili sílu proti Ukrajině, nezákonně anektovali Krym a pokračovali v destabilizaci východní Ukrajiny. O reálných ruských záměrech však panuje nejistota. Dovolte mi však také zdůraznit, že nevidíme žádnou bezprostřední hrozbu vůči spojencům v NATO,“ řekl Stoltenberg.

Šéf aliance v rozhovoru zopakoval, že jeho organizace je připravena s Moskvou mluvit.

„Jsme připraveni k diskusi. Proto mám v úmyslu svolat schůzku rady NATO-Rusko na Nový rok. Ale nebudeme dělat kompromisy v základních principech. Nemůžeme dělat kompromisy v souvislosti s právem NATO chránit a bránit všechny spojence a nemůžeme dělat kompromisy v otázce základního principu práva každého národa zvolit si vlastní cestu.Jde o respektování suverenity i menších národů.Celá myšlenka, že velká mocnost – jakou je Rusko – může rozhodovat o tom, co mohou nebo nemohou dělat menší sousedé, spočívá v opětovném zavedení myšlenky sfér vlivu, která je absolutně proti všemu, co zajišťuje mír a stabilitu v Evropě od konce studené války,“ míní generální tajemník NATO.

Stoltenberg zároveň dodal, že Severoatlantická aliance nikdy nedala Moskvě záruky, že se nebude rozšiřovat.

„V zakládající smlouvě naší organizace je napsáno, že členem aliance se může stát kterákoli evropská země. Existují i ​​další dokumenty, které hovoří o tom, že státy mají právo zvolit si vlastní cestu. Jedná se o základní princip evropské bezpečnosti, k němuž se přihlásilo i Rusko ,“ řekl šéf NATO.

Severoatlantická aliance již několik týdnů upozorňuje na přítomnost obrovského počtu ruských vojáků nedaleko hranic s Ukrajinou. Moskvu zároveň vystříhá před případnou invazí. Rusko případný vojenský zásah kategoricky popírá a místo toho obviňuje Kyjev, že rozmisťuje své síly blízko u oblastí, které ovládají proruští separatisté na východě Ukrajiny.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články