Úterý, 18 června, 2024
Home Objektivně Súdánské bezpečnostní síly opět zasáhly proti demonstrantům

Súdánské bezpečnostní síly opět zasáhly proti demonstrantům

by svet zeny

Tisíce Súdánců demonstrovaly proti vojenskému převratu v zemi.

Súdánské bezpečnostní síly použily v sobotu slzotvorný plyn proti demonstrantům, kteří se shromáždili nedaleko prezidentského paláce v hlavním městě Chartúm.

Tisíce Súdánců demonstrovaly proti vojenskému převratu v zemi. Žádali návrat vojáků do kasáren a nastolení civilní vlády, informovala agentury AFP.

Svědci uvedli, že davy pochodovaly v ulicích metropole navzdory silnému nasazení bezpečnostních sil, které před plánovanými protesty zablokovaly mosty spojující hlavní město s předměstími, přerušily telefonní linky a omezily internet.

Podle nezávislého výboru lékařů zahynulo od říjnového převratu při zásazích bezpečnostních sil během protestů nejméně 48 lidí.

Guvernér státu Chartúm však varoval, že bezpečnostní síly „se vypořádají s těmi, kdo porušují zákon a vytvářejí chaos“.

Vojenský převrat v Súdánu se odehrál 25. října, kdy generál Abdal Fattáh Burhán sesadil vládu, zadržel civilní vedení země v čele s premiérem Abdalláhem Hamdukem a vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Burhán zadržoval Hamduka několik týdnů v domácím vězení, ale 21. listopadu ho vrátil do funkce na základě dohody slibující volby v červenci 2023. Tento krok rozzlobil mnoho Hamdukových prodemokratických příznivců, podle nichž Hamduk takto poskytuje Burhánovu převratu závoj legitimity.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články