Úterý, 18 června, 2024
Home Rady a návody Stolní počítač versus notebook, kdo má navrch 

Stolní počítač versus notebook, kdo má navrch 

by adminvito

Bez výpočetní techniky se neobejde velké množství povolání a objevuje se také jako samozřejmá výbava téměř v každé domácnosti. Co je lepší si pořídit – stolní počítač nebo notebook? Pojďme se na výhody a nevýhody jednotlivých zařízení podívat.

Stolní počítač

Jedná se o sestavu jednotlivých počítačových komponentů, které jsou upevněné do počítačové skříně. Nedílnou součást sestavy tvoří také monitor, klávesnice a myš. Ty mohou být připojené kabelem nebo bezdrátové. Sadu doplňují sluchátka nebo reproduktory. Podle požadavků uživatele jsou vybírány jednotlivé komponenty, jejichž nabídka je velmi bohatá.

Výhody stolního počítače

Lze si nechat sestavit různé druhy počítačů – pro práci do kanceláře, pro běžné užívání nebo třeba profesionální sestavu vhodnou pro grafiky, 3D modeláře nebo hráče počítačových her. Stolní počítač je snadno přizpůsobitelný. Co se výkonu týká, záleží, jak vysokou částku chcete investovat.

Velkou roli hraje i ergonomie. Můžete si vybrat ergonomickou klávesnici i myš. Sestavit si můžete nechati i monitor a zvolit si můžete různě velkou úhlopříčku. Zajisté uvítáte upgradovatelnost – máte možnost vyměňovat hardwarové komponenty za novější a výkonnější.

Nevýhody stolního počítače

Mezi nevýhody můžeme zařadit jeho horší možnost přenášení a velikost. Potřebujete místo na bednu. Také větší počet konektorů může být pro někoho překážkou. I neustálé připojení ke zdroji energie může být obtěžující. Stolní počítač může mít vyšší spotřebu energie a může být hlučnější.

Notebook

I tady máte široký výběr. I notebooky mají své výhody, ale i negativa.

Výhody notebooků

Jedná se o tenké a lehké zařízení, které snadno přenesete z místa na místo. Otevřete si jej kdekoli a kdykoli a díky zabudované baterii vám vydrží i několik hodin bez potřeb zapojení do zdroje energie. Je, v porovnání se stolním počítačem, tišší a energeticky méně náročný. Můžete k němu připojit další propriety – monitor, klávesnici, myš, sluchátka nebo reproduktory.

Nevýhody notebooků

Vzhledem k jeho velikosti se do něj vejde mnohem méně hardwaru. Výměna komponent za lepší může být někdy hodně náročná. Celkový výkon může být mnohdy nižší než u klasického počítače. Menší komfort při používání nabízí i klávesnice notebooku. Některým menším notebookům chybí vestavěný numerický blok. Také displej je menší než klasický monitor stolního počítače.

Přemýšlíte nad koupí stolního počítače? A co třeba repasované počítače?

Repasované počítačemohou být rozumnou volbou kvality za přijatelné ceny. Nabízejí dostatečný výkon za přijatelnou cenu. Získáte na ně záruku 1-2 roky. I když se jedná o počítače použité, vůbec se nemusíte obávat případných závad.

Před tím, než jsou repasované počítače nabízené k prodeji, procházejí velmi náročným testování. V případě vadných dílů jsou okamžitě vyměněné. Díky tomu získáte za nižší cenu téměř nový a velmi kvalitní stolní počítač.

Další články autora

2 comments

Comments are closed.

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články