Úterý, 18 června, 2024
Home Bydlení Přiznaný krov jako dominanta bytu a specialita, kterou byste zde rozhodně nečekali

Přiznaný krov jako dominanta bytu a specialita, kterou byste zde rozhodně nečekali

by svet zeny

Podkrovní byt v pražské městské části Bubeneč, která se rozprostírá na levém břehu Vltavy, potřeboval rekonstrukci. Zařídit nebo rekonstruovat mezonetový byt je téměř vždy výzvou, a to i pro zkušené architekty či designéry. Architekt Jan Bek si s úkolem poradil s elegancí a vtipem. Dominantou bytu po rekonstrukci je přiznán krov. V prostoru naleznete několik zajímavých „vychytávek“.

Mezonetový byt na ulici Šmeralova v pražském Bubenči s terasou umožnil logické členění prostoru podle potřebných funkcí. Spodní podlaží, které je zároveň vstupní, po přeměně patří obývacímu pokoji s kuchyňským koutem. Plně vybavená kuchyň je vyrobena z bílého lamina v kombinaci se skříňkami z dubové dýhy.

Trámy spojují i ​​oddělují, knihovna má několik funkcí

Kuchyň je od obývacího pokoje opticky oddělena zvýrazněnými dřevěnými trámy, které dominují v celém prostoru a zároveň jej zútulňují. Nejvýraznějším prvkem v obývacím pokoji je bílá vestavěná knihovna přes celou stěnu.

Spodek mezonetového bytu s dřevěnými trámy a knihovnou ve zdi
Kuchyň je od obývacího pokoje opticky oddělena zvýrazněnými dřevěnými trámy, které dominují v celém prostoru a zároveň jej zútulňují. Zdroj: Daniel Čáha

A tady začínají vícefunkční řešení, kterých je v bytě několik: součástí knihovny je pódium, které kromě TV stolku slouží jako přídavné sezení pro návštěvy. Z pódia zároveň vede schodiště do patra. Schodiště díky vzdušné konstrukce působí odlehčeně a nezatěžuje prostor. Pod schody se perfektně vešel černý klavír.

„Dominantou bytu je přiznán krov. Podařilo se nám zachovat stávající parketovou podlahu, byla přebroušena a ošetřena matným nátěrem. Ponechali jsme také původní dveře, ale bylo zapotřebí vyměnit kování. Tyto tři výrazné prvky decentně doplňuje dubová naolejovaná dýha, bílá a šedá barva,“ vysvětluje celkové řešení estetiky interiéru architekt Jan Bek.

Koupelna v přízemí i v podkroví je řešena v minimalistickém stylu. V obou dominuje šedý keramický obklad a dub, baterie jsou v provedení černá matná.

Na horním podlaží se nachází ložnice s vlastní malou koupelnou, šatna a terasa. I zde se prolíná bílá, šedá a dubová dýha. A specialita? Do malé podkrovní koupelny se dostanete přes vestavěnou bílou průchozí skříň v ložnici. Přímo z ložnice je vstup na terasu, odkud je krásný výhled až na Pražský hrad. Do přízemí bytu se světlo dostává díky velkým oknům v šikmé stěně.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články