Úterý, 18 června, 2024
Home Rady a návody Plazmová řezačka: Praktický nástroj s širokým využitím

Plazmová řezačka: Praktický nástroj s širokým využitím

by adminvito

Plazmová řezačka je velmi oblíbeným strojem, který najde využití v různých oblastech. Slouží k dělení různých materiálů a nabízí přitom řadu výhod. Například nižší náklady, rychlejší práci a přesné řezy.

Plazmová řezačka

Plazmová řezačka pro řezání využívá plazmu. Jde o proud horkého plynu, který je ionizován elektrickým obloukem. Plyn vychází z úzkého otvoru plazmového hořáku, a to ve velmi vysoké rychlosti. Navíc dosahuje vysokých teplot a účinně tak taví různé materiály. Nejčastěji využívaným plynem je stlačený vzduch. Většina řezaček má zabudovaný kompresor vzduchu a nemusíte tak přísun vzduchu řešit. Alternativou jsou pak plyny jako dusík, argon či kyslík pro specifické použití. Jako hobby plazmový řezací stroj však skvěle poslouží ten klasický s využitím vzduchu.

Využití řezačky

Plasmový řezací stroj je využíván zejména k řezání kovu. Najde tak využití v oblastech kovovýroby, automotive průmyslu, či třeba ve stavebnictví. Běžně dostupné řezačky si poradí s tenčími a středně tlustými materiály. Ovšem ty nejvýkonnější si efektivně poradí i s tlustějšími materiály. Řezačky jsou využívány nejen v průmyslu, ale oblibu si získaly také mezi umělci, zejména sochaři. Nabízí totiž vysokou přesnost vyřezávání.

Plasmová řezačka

Plasmová řezačka si poradí s ocelí, hliníkem, mědí, mosazí, železem a řadou dalších kovů a jiných materiálů. U většiny kovů si řezačka poradí s hloubkou 1 až 3 centimetry. To je zcela dostačující pro běžné využití. Při výběru se zaměřte na výkon řezačky – ten by měl být zhruba 3–5 A na 1 mm materiálu. Vybírejte proto dle toho, jaké materiály máte v plánu řezat.

Plazmová řezačka je poměrně náchylným zařízením. Proto již při nákupu počítejte s tím, že budete potřebovat náhradní díly. Vybírejte stroj, u něhož jsou díly snadno dostupné.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články