Neděle, 19 května, 2024
Home Objektivně Trumpa mohou stíhat za kroky, které vedly k útoku na Kapitol

Trumpa mohou stíhat za kroky, které vedly k útoku na Kapitol

by svet zeny

Americký soudce v pátek rozhodl, že bývalý prezident Donald Trump může být stíhán za své skutky, které vedly k útoku jeho stoupenců na washingtonský Kapitol, jelikož v tomto případě nemá nárok na prezidentskou imunitu. TASR zprávu převzala od agentury AFP.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vylezli na západní stěnu Kapitolu ve Washingtonu, když se 6. ledna 2021 pokoušeli propadnout budovu, zatímco v Kongresu byli připraveni potvrdit volební vítězství zvoleného prezidenta Joea Bidena.
Bývalý prezident je terčem několika žalob ze strany státních představitelů a policie. Ti ho obviňují z toho, že je přímo zodpovědný za násilí, kterého se dopustili jeho podporovatelé, když 6. ledna 2021 vtrhli do Kapitolu.

Soudce Amit Mehta rozhodl, že tyto žaloby jsou přípustné na základě toho, že Trumpovo řízení v den útoku bylo „neoficiálním jednáním“, které se „v plné míře týkalo jeho úsilí o setrvání v úřadu i ve druhém funkčním období“, což podle soudce nespadá do rozsahu prezidentské imunity.

Mehta také uvedl, že Trumpův projev k tisícům jeho příznivců před útokem mohl být „odůvodněně“ vnímán jako „výzva ke kolektivní akci“.

Las Vegas, USA – November 6, 2016: An editorial stock photo of a Trump flag. Photographed during just before sunset in Las Vegas, Nevada. Photographed using the Canon EOS 1DX Mark II.

Krátce poté, co Trump promluvil ke svým podporovatelům, se dav vydal na pochod k sídlu amerického Kongresu, přičemž do něj stovky nakonec i vtrhly.

Trump v té době na Twitteru kritizoval viceprezidenta Mikea Pence za to, že nezablokoval potvrzení vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách, což podle soudce představovalo Trumpův „tichý souhlas“ s útokem na Kapitol.

Trumpovy skutky ze 6. ledna 2021 zkoumá i výbor Sněmovny reprezentantů, který má k dispozici stovky stran dokumentů, textových zpráv a svědectví. Podle šéfa vyšetřování se Trump snažil některé z nich utajit.

Bývalý prezident toto vyšetřování označuje za „hon na čarodějnice“.

Další články autora

Objektiv 24 je nezávislý magazín. Nepodléháme žádným politickým ani ekonomickým tlakům a naším cílem je informovat vás objektivně a pravdivě.

@ od roku 2008 – vytváříme weby a publikujeme Komerční články